Linux (PHP, MySQL) Web Hosting


Linux, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi mimarisidir. Açık kodlu olduğundan; herkes tarafından baz olarak alınabilir ve geliştirilebilir durumdadır. Bu hal, ücretli ve ücretsiz birçok Linux dağıtımının doğmasına sebep olmuştur. Debian Linux, SuSe Linux, CentOS, RedHat Linux gibi işletim sistemleri Linux baz alınarak geliştirilmiştir. Bunun yanısıra, VMWare de, Linux bazlı bir hypervisor’dır.

Linux işletim sistemleri, özellikle server alanında ciddi bir pazar payına sahiptir. Öyle ki, Google, Facebook, Twitter ve hatta Apple gibi dünya devleri, sistemlerini ve sunucu sistemlerini Linux işletim sistemi tabanlı yazılımlar üzerinde koşturmaktadır. (Apple iOS cihazınızda ve Android cihazlarınızın da birer Linux dağıtımı olduklarını hatırlatmakta fayda var)

Linux bazlı işletim sistemleri üzerinden sağlanan hosting hizmetine, Linux (PHP) Web Hosting denir. Eğer web siteniz PHP ile kodlanmış ve MySQL veritabanını kullanacak şekilde yapılandırılmışsa, tercih etmeniz gereken paylaşımlı hosting seçeneği Linux olmalıdır.

Linux üzerindeki birçok web sunucusu yazılımı, Windows’tan farklı olarak PHP’yi doğal olarak destekler, bu, Linux’un açık kaynak kodlu olmasının büyük bir avantajıdır. Linux üzerinde en çok kullanılan web sunucu yazılımlarından başlıcaları Apache, Nginx ve LiteSpeed’tir.

Normal şartlar altında, basit ve özel ayarlara sahip olmayan web siteleri için, özellikle Linux (PHP, MySQL) Web Hosting hizmetinin, hangi web sunucusu yazılımıyla sağlandığı önemli değildir ancak örneğin, web sitenizde .htaccess kullanıyorsanız ve satın aldığınız hosting hizmeti Nginx web server üzerinden sağlanıyorsa, .htaccess dosyanızla vedalaşmanız ve ayarlarınızı (örneğin şifreli dizinler, url rewrite işlemleri, vb…) Nginx’e göre yeniden yapmanız gerekir.

Bu gibi ufak detayların değişmesi dışında, Linux üzerinde koşan tüm yaygın web sunucusu yazılımlarından aynı verimi alabilirsiniz. Web sunucusu yazılımlarının farkları, ancak yüksek performans gerektiren uygulamalarda ortaya çıkarlar, dolayısıyla; Linux Web Hosting hizmeti alırken, kullanılan web sunucusunu bilmenizde, ancak özellikle yüksek trafiği olmayan bir web siteniz varsa; bu detayın üzerinde çok fazla durmanıza gerek yoktur.

İlginizi çekebilir;
- Ücretsiz PHP Hosting
Yazar: Berke A.

Diğer web hosting yazıları

  • Ücretsiz PHP Hosting
  • Web Hosting 101
  • Windows (ASP, ASP.Net) Web Hosting

Hosting Sözlük'te Ara

Popüler Aramalar

Rastgele Hosting Terimi

CMS