Windows (ASP, ASP.Net) Web Hosting


Windows (ASP, ASP.Net) Web Hosting, isminden de anlaşılabileceği gibi, Microsoft Windows Server sistemleri üzerinden sağlanan paylaşımlı web hosting hizmetidir ve standart web sunucusu olarak, yine bir Microsoft ürünü olan IIS (Internet Information Services)’i kullanır. Scripting dili olarak ASP ya da Microsoft ASP.Net kullanan web siteleri ya da web uygulamaları için en uygun platform Windows Web Hosting platformudur.

Her ne kadar Windows üzerinde açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı olan Apache, Nginx gibi web sunucusu yazılımları kullanılabilse de, özellikle Microsoft ASP.Net’in bu web sunucuları ile “doğal yollardan birlikte çalışabilmesi” mümkün olmadığından, Windows Server sistemleri içerisindeki en uygun ve en yaygın web sunucusu yazılımı da IIS’tir.

Microsoft IIS, Application Pool özelliği sayesinde, web uygulamalarınız için izolasyon sağlamaktadır ve bu izolasyon, özellikle paylaşımlı web hosting sunucuları için hayati önem taşımaktadır. Sağlanan bu izolasyon sayesinde, web sunucusu üzerinde barındırılan sitelerde meydana gelebilecek yüksek sistem kaynağı kullanımı durumları, yalnızca o siteye ait Application Pool’da kaynak sorunu yaratacak, dolayısıyla sunucu üzerinde barındırılan diğer web siteleri bu durumdan etkilenmeyecektir.

Windows (ASP, ASP.Net) Web Hosting servisleri ile, Windows’un “PHP on Windows” desteği sayesinde PHP scriptleri de sorunsuzca çalıştırılabilir ve MySQL’in Windows versionunu kullanabilirler ancak genelde, yalnızca ASP ve ASP.Net ile birlikte Microsoft Access ya da Microsoft SQL Server veritabanı kullanan uygulamalar Windows platformunda barındırılırlar.

Windows Web Hosting platformunun dezavantajı olarak, Microsoft’un lisans ücretleri gösterilebilir. Bu lisans ücretleri hosting servis sağlayıcı tarafından zaman zaman son kullanıcıya yansıtılabilir ve bu da maliyeti küçük bir miktar artırabilir.

İlginizi çekebilir;
- Ücretsiz ASP, ASP.Net Hosting
Yazar: Hosting Sözlük

Diğer web hosting yazıları

  • Web Hosting 101
  • Ücretsiz ASP, ASP.Net Hosting
  • Ücretsiz PHP Hosting